TÜRK BİRLİĞİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TÜRK BİRLİĞİ

AnasayfaKayıt OlLatest imagesAramaKapı*Giriş yap

Başkurdistanı tanıyalım

3 posters
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Başkurdistanı tanıyalım Empty
MesajKonu: Başkurdistanı tanıyalım   Başkurdistanı tanıyalım Empty22.07.08 9:22

Nüfusun Etnik Yapısı
Yaklaşık 4.000.000 nüfusa sahip olan Başkurdistan'da nüfus oranı:
Başkurtlar: % 24
Tatar: % 21.3
Rus: % 36.7
Ukrain, Belarus ve diğer:% 18

İdari Yapı
Ülke, Asya ile Avrupa'nın birleştiği bölgedir. Başkenti Ufa şehridir. Başkurdistan idari olarak 5 eyalet ( Ufa, Sterlitamak, Beloret, İşimbay, Sibay, Belebey ) ve 17 şehre ayrılmıştır. Ayrıca bu şehirlere ait 53 rayon ( ilçe- küçük bölge ) vardır. Başkurtlar daha çok şehirlerde değil kırsal bölgelerde yerleşmişlerdir.Başkurtların % 68'i Başkurdistan Özerk Cumhuriyetinde yaşamakta olup, geriye kalan % 32'si Ural bölgesindedir. Başkurtlar, Başkurdistan'ın dışında, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Rusya Federasyonunun diğer bölgelerinde yaşamaktadırlar.

Ekonomi
Başkurdistan'ın ekonomik yapısı tarım, hayvancılık ve sanayiye dayalıdır. Ülkede 647 kolhoz ve 95 sovhoz bulunmaktadır. Başlıca tarım ürünleri, çavdar, yulaf, darı, keten, şeker pancarı, patates, ayçiçeğidir. Başkurdistan önemli petrol, doğal gaz ve boru hatlarına sahiptir. Rafineriler ve petro-kimya fabrikaları ekonominin ana unsurudur. Ülkede ayrıca, kömür, bakır, boksit, altın, manganez krom vardır. Yılda 40 milyon ton petrol, 3.5 milyon m3 doğal gaz üretilmektedir. İmalat sanayii gelişmiş olup, petrol, doğal gaz, demir-çelik, kömür, elektrik, çimento, şeker, kereste, pamuklu ve yünlü dokuma ekonomide önemli yer tutmaktadır. Uçak imalatı, gübre, deri, tütün, gemi inşa, demir ve karayolu taşıtları yapılmaktadır.Ufa, Sterlitamak, İsinbay, Kumertau, Karmavoua'da büyük enerji santralleri bulunmaktadır. Ulaştırma demir, deniz, kara ve hava yolu ile sağlanmaktadır.

Eğitim
Başkurdistan'da, diğer Türk Cumhuriyetlerinde olduğu gibi eğitim gelişmiştir. Eğitim Rusça ve Başkurt Türkçesi ile yapılmaktadır. Anaokulları ve 10 yıllık ortaokulları bulunmaktadır. Anaokulu: 71 adet 65.000 öğrenci, Ortaokul 3175 adet 563.00 öğrenci, Üniversite: 9 adet, 54.000 öğrenci eğitim görmektedir.

ozturkler.com'dan alıntıdır.

En son Admin tarafından 21.08.08 7:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
https://ataoguzunsoyu.yetkin-forum.com
hakan

MesajKonu: Geri: Başkurdistanı tanıyalım   Başkurdistanı tanıyalım Empty05.08.08 19:27

ben bu BASKURDISTAN^^ı hayatta unutamam....ıLq qorduqumde bunu KURDISTAN oLAraq okumusdum basıodum kufuru aıleme qosterdım babam ayıktırdı bnı yoksa bosu bosuna kufur yıyorlardı Very Happy:D:D
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: Başkurdistanı tanıyalım   Başkurdistanı tanıyalım Empty06.08.08 9:11

hakan demiş ki:
ben bu BASKURDISTAN^^ı hayatta unutamam....ıLq qorduqumde bunu KURDISTAN oLAraq okumusdum basıodum kufuru aıleme qosterdım babam ayıktırdı bnı yoksa bosu bosuna kufur yıyorlardı Very Happy:D:D

İyi ki ayıktırmış Very Happy ama bende ilk okuduğumda öyle sanmıştım Very Happy
https://ataoguzunsoyu.yetkin-forum.com
Emir Timur

MesajKonu: Geri: Başkurdistanı tanıyalım   Başkurdistanı tanıyalım Empty03.09.08 12:56

bende öyle zanetmiştim kürdistan gibi sonra baktım bir türk devletiymişVery Happy

TÜRKSEN ÖVÜN DEYİLSEN TAKTİR EET

Başkurdistanı tanıyalım
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-