TÜRK BİRLİĞİ


 
AnasayfaKayıt OlAramaKapı*SSSGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sakalar(scyhtia)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Emir TimurMesaj Sayısı : 81
Yaş : 28
Nerden : istanbul
Kayıt tarihi : 28/06/08

MesajKonu: Sakalar(scyhtia)   31.07.08 19:36

Sakalar (Eski Farsça: Sakā, Antik Yunanca: Σάκαι / Sakai, Sanskritçe: शाक्य / Şaka, Han Hanedanı dönemi Çincesi: 塞 Sak ya da 釈 Şak), Eski Çağ Orta Asya'sında İranî[1][2][3] kökenli atlı-göçebe topluluk.

Saka kelimesi Ahamenişler döneminden sonra Eski Farsça'da kullanılmaya başladı. Yunanca'da Sakai olarak hitap edilen Sakalar ile İskitler'in aynı ülke olduklarına dair tezler mevcuttur fakat kesin kanıt bulunmamaktadır.

Tanrı Dağları ve Fergana Vadisi arasında yaşayan Sakaların Bir kısmı Akemenesilere itaat ederek Yunan-Pers savaşına da katılmışlardı. M.Ö.2. yüzyılda Orta Asya'dan güneye inerek Bahtriya'yı yendikten sonra Hint yarımadasına girdiler.
İran kaynaklarında Sakalar Sakaların siyasi hayatına dair bilinenler komşu veya siyasi ilişki kurmuş oldukları ilk çağ devletlerine ait bilgilere dayanmaktadır. Sakaların Ön Asya seferi onları Anadolu'ya kadar getirmiş. İran ile olan mücadeleri (İran hükümdarı Kurus ve Daryüs'ün seferleri) ile Büyük İskender'in İran seferi ile ilgili olarak Sakalardan söz edilmektedir.

Yaşayışları: Sakaların çoğunluğu göçebe idi. Göçebeler atların çektiği çadırlarda yaşarlardı. ****** Gölü'nden Tuna Nehri boylarına kadar uzanan geniş coğrafyada M.Ö. VII-II. yy.'a kadar geçen uzun bir dönemde siyasi ve kültürel varlıklarını sürdürmüşlerdir. Genellikle konar göçer halde ve hayvancılıkla meşgul olan Sakalar çadır şekline getirilmiş arabalar içinde yaşamışlar. Kırım ve Azak Denizi gibi yerleşmeye elverişli yerlerde de ziraat ve ticaretle meşgul olmuşlardır. [kaynak belirtilmeli]

Savaşlarda kullandıkları en önemli silah, savaş baltasıydı. Ayrıca ok, yay ve kılıç da kullanırlardı. İskit kalıntılarındaki at figürlerinin yoğunluğu dikkati çekmektedir.

Türk olma tezi: Türkiye'deki ve Orta Asya'daki bazı tarihbilim ve dilbilim çevreleri Sakalar'ın Türki kökenli bir halk olduğunu ileri sürmektedir. [kaynak belirtilmeli]Başka bir grup ise, halkın bir kısmının Türki halklardan oluştuğunu düşünmektedir. Ancak dünya genelinde kabul gören görüş, İrani halk olduğuna yöneliktir.

Bu teze göre, Sakalar hayat tarzı yönüyle İslam öncesi Türklerin giyim-kuşam, madenleri kullanımdaki başarıları ve özellikle de at koşumları vb. etnoğrafik eserleri yönüyle Türk Milli kültürünün ilk temsilcileridir. Bu hipotezi ortaya koymalarının nedeni ise Sakalar'ın Türki kavimlere benzer yaşayış tarzının, dini inancının ve sanat özelliklerinin bulunmasıdır. Diğer bir neden ise Karadeniz'in kuzeyi bölgesi [Deşt-i Kıpçak] Türk kavimlerinin sürekli yaşam ve göç alanı olmasıdır.

Bu görüşün bir başka dayanağı ise Alper Tunga'nın bir Saka hükümdarı olduğuna yönelik düşüncelerdir. Zira, Sözlü olarak geçmişten günümüze gelen Alper Tunga Sagusu'nun Sakalar'a ait olduğu iddia edilir:

"Alp Er Tunga öldi mü
Issız acun kaldı mu
Ödlek öçin aldı mu
Emdi yürek yırtılur"

Bu görüşü savunanların, Saka (İskit)ların yaşadıkları coğrafyada yapılacak olan arkeolojik kazılar ve burada ortaya çıkacak eserler ile bu devletin Türk kültür ve siyasi hayatındaki yerini ortaya koymaları gerekmektedir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
hakanMesaj Sayısı : 18
Kayıt tarihi : 09/06/08

MesajKonu: Geri: Sakalar(scyhtia)   05.08.08 18:44

SaqaLaRı ıLq deFa duydum ...bıLqıLendıRdıqın ıÇın saoL qaRdes....
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 390
Yaş : 36
Kayıt tarihi : 06/06/08

MesajKonu: Geri: Sakalar(scyhtia)   01.09.08 17:37

Bu Sakalar şimdiki Yakutistanda olan Sakalarmı?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ataoguzunsoyu.yetkin-forum.com
panturk

avatar

Mesaj Sayısı : 115
Yaş : 29
Nerden : ankara
Kayıt tarihi : 07/06/08

MesajKonu: Geri: Sakalar(scyhtia)   25.09.08 14:54

güney rusya kırım ve çevresi tarafındadır sakalar iranla savaşları vardır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Sakalar(scyhtia)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TÜRK BİRLİĞİ :: MİLLÎ MEVZULAR :: TARİHTEKİ TÜRK DEVLETLERİ-
Buraya geçin: