TÜRK BİRLİĞİ


 
AnasayfaKayıt OlAramaKapı*SSSGiriş yap

Paylaş | 
 

 KIRIM TATAR TÜRKÇESİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Turkmenyolu

avatar

Mesaj Sayısı : 35
Yaş : 57
Nerden : TURAN
Kayıt tarihi : 18/08/08

MesajKonu: KIRIM TATAR TÜRKÇESİ   18.08.08 2:21

Kırım Tatarcası
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara
Vikisözlük'te, Kategori:Kırım Tatarca sözcükler ile ilgili tanım bulabilirsiniz.Kırım Tatar Türkçesi
Qırımtatarca, Qırımca
Konuşulduğu ülkeler: Kırım Özerk Cumhuriyeti (Ukrayna),
Türkiye,
Özbekistan,
Romanya,
Bulgaristan
Konuşan kişi sayısı: ~500000
Sıralama: *
Dil Grubu Sınıflandırma: Altay Dil Ailesi (tartışmalı)

Türk Lehçeleri

Kıpçak/Oğuz

Kırım Tatarca

Resmî Durum
Resmî dil olduğu ülkeler:
Dili düzenleyen kurum: *
Alfabe: Latin alfabesi, Kiril alfabesi
Dil Kodları
ISO 639-1 yok
ISO 639-2 crh
SIL crh
Not: Bu sayfa Unicode ile kodlanmış IPA fonetik sembolleri kullanıyor olabilir.
Ayrıca bakınız: Dil – Dil aileleri

Kırım Tatar Türkçesi ya da Kırım Tatarca (Qırımtatar tili, Qırımtatarca), Türk lehçelerinin Kıpçak koluna ait bir lehçedir. Ancak bazı Oğuz grubuna ait özelliklere de sahiptir.

Ana unsurlarını Kıpçakçadan almış, ama başka Türk lehçeleriyle de etkileşimde bulunmuştur. Osmanlı Devleti ile olan sıkı ilişkileri olan Kırım Hanlarının ve ileri gelenlerinin genellikle İstanbul'da eğitim almaları Oğuz lehçelerinin etkilerini getirmiştir. Gaspıralı'nın çalışmaları ile bu etkiler iyice yerleşmiştir. Rus idaresine girilmesi ile de Rusça'dan etkilenmiştir. Ayrıca sürgün zamanından dolayı Özbekçeden alınmış etkileri de görülmüştür.

Kırım Tatarcanın başlıca şu ağızları vardır:

Yalıboyu
Ortayolaq (Bahçesaray)
Çöl (Kuzey)
Yalıboyu ağzı: Yalıboyu ibaresi Kırım'ın güneyinde Karadeniz kıyısında kalan ve dağlardan dolayı da iç kesimlerle irtibatı daha az olan bölgeyi ifade etmektedir. Bu bölgede yer alan Sudak ve başka bazı kaleler Kırım Hanlığı topraklarında olmasına rağmen doğrudan İstanbul (Osmanlı) tarafından yönetilmekteydi. Bu nedenle Anadolu'da yaşayan pek çok insan memuriyet, askerlik ve çeşitli geçim vasıtaları temini amacıyla bu bölgeye yerleşmişlerdir. Ayrıca deniz yoluyla doğrudan Osmanlı limanlarıyla bağlantılı olmaları nedeni ile de önemli bir etkileşim olmuştur. Tüm bunların sonucunda ortaya çıkan Yalıboyu ağzı, Anadolu Türkçesine oldukça yakın özellikler göstermiştir. Bir anlamda Anadolu Türkçesinin bir ağzıdır denilebilir.

Bahçesaray ağzı; bir yandan Kıpçak özellikleri taşırken bir yandan da gerek gramer gerekse kelime hazinesi bakımından Oğuz grubunun özelliklerini de oldukça fazla barındıran bir geçiş ağzıdır. Anadolu Türkçesi konuşan insanlar tarafından küçük bir çabayla anlaşılabilir. Kabul edilen edebi dil Bahçesaray ağzıdır ve mahalli dilde yazılmayan eserlerin çoğu bu ağızda kaleme alınmaktadır.

Çöl ağzı; Kırım'ın kuzeyinde kalan bozkır bölgesinde yaşayan halkın konuştuğu dildir. Tamamen kıpçak özellikler taşır. Nogayca ve Kazakçaya yakındır ve Türkiye Türkçesi konuşan insanlar tarafından anlaşılması daha zordur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
KIRIM TATAR TÜRKÇESİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TÜRK BİRLİĞİ :: MİLLÎ MEVZULAR :: ÇEŞİTLİ TÜRK LEHÇELERİ-
Buraya geçin: