TÜRK BİRLİĞİ


 
AnasayfaKayıt OlAramaKapı*SSSGiriş yap

Paylaş | 
 

 KIRIM FAYI HAREKETE GEÇTİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
HuNtÜrK

avatar

Mesaj Sayısı : 90
Kayıt tarihi : 09/06/08

MesajKonu: KIRIM FAYI HAREKETE GEÇTİ   02.10.08 20:27

Gürcistan krizinin tetiklemesi sonucu Batı yanlısı koalisyonun çökmesinin ardından siyasi bir belirsizlik dönemine giren Ukrayna'da Rusların yoğun yaşadığı Kırım Özerk Cumhuriyeti de harekete geçti...

Kırım Meclisi, Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada'ya başvurarak, Gürcistan'a bağlı ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanımasını istedi. Gürcistan'ın bu bölgelere yönelik tavrını kınayan Kırım Meclisi, Rusya'ya da destek verdi. Kırım'ın başkenti AKMESCİT'te (Simferepol)'da toplanan meclis, müracaatı oylamaya katılan 90 milletvekilinden 79'unun 'evet' oyu ile kabul etti. Geçtiğimiz ay Gürcistan'a giren Rusya, söz konusu iki bölgenin bağımsızlığını tanımıştı. Batı ile Rusya arasında yoğun rekabete sahne olan Ukrayna, Gürcistan'da patlak veren çatışmaların ardından hassas bir döneme girmişti.

Kırım Tatar Türkleri karara tepkili

Kırım Tatar Türkleri ise Rusya yanlısı vekillerden müteşekkil Kırım Meclisi'nin Yuşçenko'dan gelen kararları harfiyen yerine getirdiğine dikkat çekerek, son girişimi "siyasi şov" olarak değerlendiriyor. Meclisin bu tür girişimleri, Rusya'nın bölgede yaşayan soydaşlarına maddi desteğini artırmaya yönelik hamle olarak da görülüyor. Rusya, Kırım'da kurduğu yardım vakıfları ve fonlarla bölge halkının kendisine bağlılığını artırıyor.

Ukrayna'nın Batı yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, Rusya'nın geçtiğimiz ay Gürcistan'a askerî müdahalede bulunmasının ardından, 'sıranın kendilerine geleceğini' ima ederek ülkenin bir an önce NATO üyesi yapılması gerektiğini söylemişti. Kiev, özel anlaşma ile Kırım'daki Sivastopol limanında konuşlanan Rus donanmasının Gürcistan'a müdahalede kullanılmasına da tepki göstermişti. İlk önce donanmanın dönüşünü engellemeye çalışan Yuşçenko, daha sonra Sivastopol için 1997'de imzalanan ve 2017'ye kadar geçerli olan anlaşmayı gözden geçirmek için teşebbüste bulunmuştu. Bu durum Moskova'nın yanı sıra ülkede önemli bir güç oluşturan Rusya yanlılarının tepkisini çekmişti. Uzmanlar, Rusya'nın, tamamına yakınını Rus etnik kökenlilerin oluşturduğu Sivastopol'un da bulunduğu Kırım bölgesini kullanarak Ukrayna'yı zorda bırakabileceğine dikkat çekiyordu. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan Kırım'da yaklaşık 45 etnik grup bir arada yaşıyor. Kırım'daki nüfus dağılımında en büyük oran yüzde 58 ile Ruslar, kalan nüfusun yüzde 24'ü Ukraynalı ve sadece yüzde 15'i Kırım Tatar Türklerinden, oluşuyor. Kırım'da Tatar Türklerinin haricinde Gagauz, Türkmen, Karay, Başkurt gibi birçok Türk boyu daha bulunuyor. Kırım'daki dinî yapıda nüfusa göre şekillenmiş vaziyette çoğunluk, Rusya'ya bağlı Ortodoks Kilisesi'ne bağlı, Ukraynalılar ise Ukrayna Kilisesi'ne. Müslümanların oranı yüzde 13'lerde kalıyor. Kırım'daki Rus nüfus, Tatar Türklerinin bölgeden sürülmesinin ardından yerleştirilmişti. Burada yaşayan Rusların çoğunun Rusya'da akrabaları bulunuyor. Karşılıklı ziyaretler gerçekleştiriliyor. Kırım'ı da Rus toprağı kabul eden Kırım'daki Ruslar, siyasi olarak Rusya yanlısı Yanukoviç'i destekliyor.

Akyar (Sivastopol) şehrinin nüfusunun büyük bir kısmı donanmadaki Rus görevlilerin ailelerinden oluşuyor. Akyar'ın Kırım gibi özerk bir konumu bulunuyor. akyar, Kırım içerisinde olmasına rağmen idari yapı olarak direkt Kiev'e bağlı.


turkgundem.netten alıntıdır
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
KIRIM FAYI HAREKETE GEÇTİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TÜRK BİRLİĞİ :: ÖZERK TÜRK CUMHURİYETLERİ :: KIRIM-
Buraya geçin: