TÜRK BİRLİĞİ


 
AnasayfaKayıt OlAramaKapı*SSSGiriş yap

Paylaş | 
 

 Azerbaycana kürt göçü

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 390
Yaş : 36
Kayıt tarihi : 06/06/08

MesajKonu: Azerbaycana kürt göçü   12.07.08 9:24

Azerbaycanda Ermeni sorunu henüz bitmeden, topraklarımız Ermeni teröristlerin işgali altında inlerken Azerbaycanın zaten kolay olmayan haritasının üzerine, kalın ve koyu vuruşlarla yeni bir boya lekesi; yani Kürtler de ekleniyor. Sadece 2007 yılının ilk altı ayı içerisinde, Türkiyenin doğu illerinden İran ve hatta Iraktan 70 binden fazla Kürt Azerbaycana göç etti. Gizli himaye altında göç ettirilen Kürtler ilerde Azerbaycan Türkleri için çok ciddi sorunlar yaratabilir.

2007 yılı içerisinde gerçekleşen Kürt Göçü ülkedeki demokratik kuvveleri ve toplumu oldukça endişelendirmektedir. Ayrıca bu konu Azerbaycanda özgür basın organlarında ve İsveç Stockholmda faaliyet gösteren www.azadtribun.net sitelerinde geniş şekilde ele alınmaktadır. İlginç olan Kürtlerin, özellikle Binegedi kasabasından başlayarak Gazah şehrine kadar, Bakû-Tiflis-Ceyhan Boru Hattının geçtiği en stratejik bölgelere yerleştirilmesidir.
Kürtleri yerleştirme sürecinin, büyük güçlerin desteğiyle gerçekleştirildiği kanısında olan Azerbaycanlı siyaset bilimcisi Gabil Hüseyinli Yeni Musavat gazetesine verdiği demeçte şöyle dedi:
Kürtler, Azerbaycana yönelmenin yanı sıra, Rusyanın da çeşitli bölgelerine yerleşmek istiyorlar. Çünkü, Nijni Novgorod ve Krasnodar şehirlerinde, ilgili organlara, Kürtler için normal koşulların sağlanması talimatı verildi. Tüm bunlar, sadece Kürt halkının isteği doğrultusunda yapılmıyor, bu aynı zamanda, dünyanın kaderini etkileyen büyük devletlerin yürüttükleri bölgesel politikanın bir parçası. Azerbaycana Kürtlerin yerleştirilmesi de uluslararası himaye altında diye ekledi.
Kürtlerin daha çok Bakû-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattının geçtiği bölgeye yerleştirilmesi, ayrı bir tehlike oluşturabilir. Terör örgütüyle ilişkisi olan kişilerin veya grupların boru hattına zarar vermeyeceklerini kimse garanti edemez.
Bu gün Kuzey Irakta, bağımsız bir Kürt devleti kuruluyorsa, Irakın önce federatif, şimdi ise konfederatif birliğinden bahsediliyorsa; Kürt lider Barzani Türkiyeyi tehdit ediyorsa tüm bunlar, PKKnın arkasında büyük güç merkezlerinin oluğunu gösteriyor.
Azerbaycana yönelik Kürt Göçü Ermenistan basınında da ele alınarak, konuya ilişkin internet ortamında yayımlanan yazı ve yorumlarda çeşitli değerlendirmelerde bulunuluyor. Özellikle de Golos Armenii gazetesinin geçtiğimiz 10 Nisan 2007 tarihli internet sayfasında, Kürt göçünün sebepleri ve Ermenistana yansımaları konularında görüşler ortaya konuluyor.
Kimileri,Kürtlerin Ermenilere karşı olası askeri faaliyetlerde kullanılmak için Azerbaycana yerleştirildiğini ileri sürüyor.
İkinci sebep:Türkiyedeki Kürtlerin kitleler halinde göç ettirilerek Türk-Kürt çatışmasını azaltmak olabilir. Yüz binlerce-veya neredeyse bir milyon kadar Kürdün Azerbaycana göç etmesi, Türkiyedeki Kürt-Türk çatışmasını etkileyemez. Ayrıca Azerbaycandaki Türklerin, ateşi üzerlerine çekecek kadar fedakâr olduklarına inanmak da çok zor.
Üçüncü ve son sebep:Etnik Kürt olan Aliyevler, Azerbaycanın Cumhurbaşkanlığı görevinin babadan oğula geçmesini istiyorlar. Bu nedenle de, sempatilerinden şüphe etmeyecekleri ve oy kullanma hakkına sahip etnik akrabalara ihtiyaçları olacak.Golos Armenii gazetesinin iddiaları bunlar.
Fakat görünen o ki, Orta Asya ve Kafkasya gibi önemli ve büyük bir coğrafyayı ilgilendiren böylesi bir göçün arkasında Batı kaynaklı güç odaklarının olduğunu ve bütün bunların büyük devletlerin aktif müdahalesi sonucunda gerçekleştiğini göz ardı ederek, kısır bir yaklaşımı ortaya koyan Ermeni basının çok daha farklı bir amacının olduğu ve bunu güncelleştirmeye çalıştığı sebepsiz değil.
Azerbaycana Kürtlerin yerleştirilmesi süreci çok daha öncelere dayanıyor. Son 20 yıl içerisinde 1987 yılından başlayarak Azerbaycana göç eden Kürtler 1993 darbesinden sonra o dönemlerde daha da fallaştılar. Darbe sonrası yapılan baskılar ve kaos Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinden demokratik kuvvelerin ülkeden kaçmasına sebep oldu. Bütün bu yaşananlardan sonra ülkede yaranan işsizlik, savaş şartları, kaçkınlık durumları bölge insanını ülkeyi terk etmeye mecbur etti.
Nahçıvan Özerk Cumhuriyetini terk edenlerin ekserisi Türkiyeye veya Rusya Federasyonuna gidiyorlardı. Sonuçta Nahçıvana dönemedikleri için çok ucuz fiyata sattıkları evleri ve toprakları fırsattan yararlanan PKK yanlıları alıyorlardı. Böylece Nahçıvan köylerinde yaşı 18-50 arası çok az erkek kalmıştı.
Nahçıvanda boşalan köy ve ilçelere Kürt asıllı PKK Kongre-Gel yanlıları getirilerek işle temin olunması, ev ve toprak almalarına yardım edilmesi kimseye sır değildir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti ile sınırı olan Sederek ilçesinde ve etrafında Kürt asıllı ailelerin yerleştirildiği tespit edilmiştir.
Göç ettirilen Kürtlere şimdi bile hemen iş bulma ve kendi işlerini açma imkânları sağlanıyor. Kürtlerden birkaç asır önce buralara gelen yerli Türkler, haklı olarak Kürtlerin bölgede sahip olduğu imkânlardan şikâyetçiler.
Örneğin; İran ve Nahçıvandaki Kürt unsurlar PKK adına çekinmeden mazot ve uyuşturucu madde ticareti yapıyorlar. Bölgede en rahatsızlık yaratan faktörlerden biri de Türkiyenin doğu ilçeleri ve İranın kuzeybatı bölgeleri Nahçıvan sınırı boyu Kürtleştiriliyor. Kürtler, Türk işçilerin yerini alarak Nahçıvanda çok kârlı inşaat sektörünü ele geçirdiler. Hanlar, Şamhor, Daşkesen, Gazah ve Tovuz bölgelerinde de metal ticaretini ellerinde tutuyorlar.
Elde ettiğimiz bilgilere göre Türkiyenin Ermenistan, Gürcistan ve İran sınırları yakınlığında olan yerleşim yerlerinin ekserisinde bu süreç yeteri kadar hızla gerçekleştirilmektedir. Türkiyenin Türk devletleri ile arasına örülen duvar gittikçe yükseliyor. Sonuçta Türkiyenin Doğuya açılan kapılarını kapatmak için Kürt faktörü ve hassasiyeti kullanılmak suretiyle Azerbaycan-Türkiye arasındaki köklü tarihî ilişkilerin zedelenmesinin hedeflendiğini görmekteyiz. Azerbaycan bir Kürt sorunuyla karşı karşıya fakat gittikçe yaklaşan bu tehlike Azerbaycanın yüksek dairelerinde ne hikmetse görmezden geliniyor.


ufukotesi.com'dan alıntıdır
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ataoguzunsoyu.yetkin-forum.com
tuce

avatar

Mesaj Sayısı : 58
Yaş : 27
Nerden : Adana
Kayıt tarihi : 06/06/08

MesajKonu: Geri: Azerbaycana kürt göçü   03.09.08 8:17

ben buna güzel yorum yazardım da Adanalı ağzımı açıp küçüklere kötü örnek olmamam gerek
ille küfür ettirecekler inaSana
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://turaneli.forumlari.net/forum.html
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 390
Yaş : 36
Kayıt tarihi : 06/06/08

MesajKonu: Geri: Azerbaycana kürt göçü   03.09.08 8:21

Bu tamamen sistematik birşey kardeşim,Türkiye ile Azerbaycanın arasına çekilmeye çalışılan bir settir bu,ama ne yaparlarsa yapsınlar bizi ayıramazlar.

Ne mutlu Türküm diyene ve Türk gibi yaşayana


byrk :==:
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ataoguzunsoyu.yetkin-forum.com
HuNtÜrK

avatar

Mesaj Sayısı : 90
Kayıt tarihi : 09/06/08

MesajKonu: Geri: Azerbaycana kürt göçü   02.10.08 20:37

YAW İSTERSE DÜNYA GİTSİNN GÜNG ELİR BU FELEK BİZEDE DÖNER YA O ZAMANN YA O
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Azerbaycana kürt göçü
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TÜRK BİRLİĞİ :: BAĞIMSIZ TÜRK DEVLETLERİ :: AZERBAYCAN-
Buraya geçin: