TÜRK BİRLİĞİ


 
AnasayfaKayıt OlAramaKapı*SSSGiriş yap

Paylaş | 
 

 Boşnak Soykırımı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 390
Yaş : 36
Kayıt tarihi : 06/06/08

MesajKonu: Boşnak Soykırımı   16.07.08 16:38

Yakın tarihimizin en karanlık sayfalarından birini teşkil eden Bosna Savaşında [Bosna Savaşını Diğer Savaşlardan Ayıran Yön Şudur ki; Savaş Büyük Çoğunlukla Sırbistan Ordusuyla,Silahsız-Savunmasız Boşnak Siviller Arasında Cereyan Etmiştir.!] (1992-1995) Yılları Arasında Uluslararası Kızılhaç Örgütü verilerine göre Bosna Hersekte Yarım Milyona Yakın [350.000'inin Üzerinde] Boşnak dünyanın gözü önünde sistematik olarak katledilip soykırıma tabi tutulmuştur.[Sırplar ,Savaş Süresince Onbinlerce Kadına Tecavüz Etmiş,Katlettikleri İnsanlarda Bebek,Çocuk Kadın,İhtiyar Ayrımı Yapmadan,Hepsini Akla-Hayale Sığmaz İşkencelerle Öldürmüşlerdir.]

Srebrenica, Bosna Hersekin doğusunda Sırbistan sınırına 10 km. uzaklıkta bir Müslüman Boşnak kentidir. İsmini gümüş anlamına gelen srebren kelimesinden alan kent, tarih boyu başta gümüş olmak üzere değerli maden rezervleriyle ve şifalı sularıyla ünlü bir kenttir. Romalılar zamanında kent,gümüş ocağı anlamında Angentaria olarak biliniyordu. Barış zamanında halk geçimini turizm, madencilik ve tekstil sanayinden sağlıyordu.

Şu anda nüfusunun çoğunluğunu Sırpların oluşturduğu Srebrenica bölgesi 1992 yılında başlayan savaş öncesi, Müslüman bölgelerden biri idi. 1990daki Yugoslavya nüfus sayımlarına göre 36.666 nüfusluk Srebrenica bölgesi yüzde 75.2 oranında Boşnak çoğunluğa sahipken Sırplar bölgenin sadece yüzde 22.7sini oluşturuyordu.

Nisan 1992de birkaç gün dışında, Müslümanlar, Srebrenicada sürekli hakim durumdaydılar. Öyle ki, Srebrenica, Müslüman direnişin önde gelen bir sembolü olmuş ve Boşnakça şarkılara geçmişti. Ancak bu gerçek, 11 Temmuz 1995te tam tersine döndü. Tarihin en karanlık günlerinden biri olan bu günde, Sırp Televizyonu, soykırımın mimarı Sırp Ordu komutanı General Ratko Mladiçin bir tepe üzerindeki görüntülerine yer veriyordu. Mladiç Televizyon seyircilerine hitaben Türklerden intikam alma zamanının geldiğini ve şehrin Sırp milletine bir hediye olduğunu söylüyordu.

1992 yılında Büyük Sırbistan kurma hayalindeki Sırplar, Belgrad da Devlet Başkanı Miloseviç ve Genelkurmay Başkanı Perisiçin desteğini alarak sözde Bosna Sırp Devleti ve Sırp Demokrat Partisi (SDS) Başkanı olan eski bir psikiyatri doktoru Radovan Karadziç ve General Ratko Miladiç öncülüğünde Bosna Hersekte etnik arındırma çalışmalarına başladılar.

Üç yıl boyunca Sırplar uluslar arası hiçbir konvansiyona kulak asmayarak insanlık dışı uygulamalarını pervasızca sergilediler. Soykırım ise savaş başladığından beri Sırpların başvurduğu yegane savaş yöntemiydi. Daha savaşın ilk evrelerinde Nisan 1992de Srebrenicanın hemen dışında bulunan Bratunac köyünde yaklaşık 350 Bosnalı Müslüman Sırp paramiliterleri ve özel polis güçleri tarafından ölümcül işkenceye tabi tutulmuş ve katledilmişti.

Savaş süresince sürdürülen katliamlardan biri de Srebrenicada yine Sırplar tarafından gerçekleştirildi. Bosnanın en doğusunda, Sırbistan sınırında yer alan Srebrenica, tıpkı Gorajde ve Jepa gibi kuşatılmış bölgelerden olup Bosna Sırpları için Belgradla aralarındaki engellerden biriydi. Çoğunlukla Müslümanların yaşadığı Bosnanın doğu bölümü büyük oranda temizlenmişti ancak çevre katliam bölgelerinden kaçıp sığınan Müslümanların toplandığı bu kasabalar direnişlerine devam ediyorlardı.

Bijeljina, Brutunaç ve Zvornik gibi komşu bölgelerden kaçan on binlerce Müslüman 10.000 nüfusluk Srebrenicaya sığınmak zorunda kalınca nüfusu 60.000e kadar yükselmişti. Kış ayının soğuğuna rağmen insanlar sokaklarda yatıyor, açlık ve sefaletle boğuşuyordu.

Miloseviçin eski korumalarından Nasır Oriçin kurduğu Müslüman direniş örgütü ilk yıllarda Srebrenicayı var gücüyle savundu. Dünyanın en büyük ordularından Yugoslavya ordusunun tüm imkanlarını kullanan Sırplara karşı Müslümanlar bölgeye uygulanan ve en çok kendilerinin zarar gördüğü ambargodan ötürü hafif silahlarla ve az sayıda mermi ile karşı koymaya çalışıyordu.

1993 yılında Srebrenicanın etrafındaki çember gittikçe daraltılmasına rağmen gerekli önlemleri almayan BM ve NATOnun tavrı Sırp güçleri cesaretlendiriyordu. Nihayet 16 Nisan 1993 teki olağanüstü toplantısında almış olduğu 819 ve 824 nolu kararlarıyla BM Güvenlik Konseyi, Saraybosna, Tuzla, Jepa, Gorajde ve Bihaç ile birlikte Srebrenicayı da güvenli bölge ilan etti. Bu kuşatılmış bölgeler evvelce Fransız General tarafından barışın önündeki en büyük engel olarak nitelenmişti.

Bosna Savaşının sonlarına doğru Müslümanların birçok cephede zafer kazandığı bir sırada öne çıkarılan Dayton Barış müzakereleriyle savaşın sona ereceğini gören Sırplar, avantaj elde etmek için iki stratejik kent olan Gorajde ve Srebrenicayı ele geçirmek maksadıyla bütün güçleriyle bu iki kente saldırdılar ve tarihin gördüğü en büyük katliamlardan birini tüm dünyanın seyirci bakışları arasında sergilediler. BM tarafından güvenli bölge olarak ilan edildikten iki yıl sonra Srebrenica, 1995 yılının yaz ayında II. Dünya Savaşından sonra meydana gelen en büyük toplu katliamının kurbanı oldu.


srebrenitsa.com'dan alıntıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://ataoguzunsoyu.yetkin-forum.com
panturk

avatar

Mesaj Sayısı : 115
Yaş : 29
Nerden : ankara
Kayıt tarihi : 07/06/08

MesajKonu: Geri: Boşnak Soykırımı   16.07.08 17:01

işte arkadaşlar bm ve natonun yaptıklarnı görüyosunuz daha dogrusu yapamadıklarını...bi örnekte tarihten musul kerkük sorunu çözülmesi için ing milletler cemiyeti (birleşmiş milletler)e başvurdu.karar belliydi musul ve kerkük ing.lere bıraklıd ulan bu milletler cemiyetini kuran zaten ing.ler ne gerek war başvurmaya
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
cElalMesaj Sayısı : 2
Kayıt tarihi : 16/07/08

MesajKonu: Geri: Boşnak Soykırımı   16.07.08 17:08

evet sonucta 580 asker ile girdiler o kamplara isteseler cok rahat bir sekilde geri cekilmeye zorlayabilirlerdi o askerleri
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
HuNtÜrK

avatar

Mesaj Sayısı : 90
Kayıt tarihi : 09/06/08

MesajKonu: Geri: Boşnak Soykırımı   22.04.09 21:00

ERMENİ KÖPEKLEŞTİ SIRPLARA DUR DİYEN YOK HAÇLI KUDURDU BEYLER SALYASINI SALIYOR TÜRK MİLLETİ SUSTUKÇA KUDUZ KÖPEK DALIYOR.

AŞIK SEFAİ NE GÜZEL DEMİŞ ÜSTADIM
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Boşnak Soykırımı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TÜRK BİRLİĞİ :: MİLLÎ MEVZULAR :: KARDEŞ ÜLKE BOSNA-HERSEK-
Buraya geçin: